Cestujeme - Sladovna Písek

O Sladovně v Písku - laicky řečeno interaktivní herně na několik pater - jsem už slyšela a četla na blozích tolikrát, že bylo jen otázkou času, kdy se tam vydáme s dětmi i my. A kdy jindy je ideální příležitost, než přes zimu :). Tak jsme tedy jedno únorové sobotní ráno vyrazili a na rychlo ještě stihli pohledat i ubytování, zůstaneme tedy na noc, když už tak už :).
Koncept "Galerie hrou" se ve Sladovně realizuje od roku 2013 a přináší dvě až tři interaktivní expozice ročně, vč.kvalitních lektorských programů. Momentálně jsou ve Sladovně stálé expozice - Mraveniště, Hnízdo ilustrace, Pilařiště a Sladovnictví (to už jsme s dětmi nezvládli) a hlavně až do 21.dubna píběhová výstava Včela - tajuplný výlet za sluncem. Na tu jsme se obzvláště těšili :).
Do písku přijíždíme v poledne, akorát na oběd, stavíme se na náměstí do pizzerie San Marco a dáváme si fakt výbornou pizzu, tenkou, křupavou, velkou akorát, rozhodně můžeme doporučit. A hlavně Sladovna je pěšky asi 2 min.:). 
My začínáme v části Pilařiště, kde si musíte udělat rezervaci, ať už online nebo telefonicky. Je to fantastický herní prostor pro děti do 6 let, nechybí podložka pro nejmenší, parádní tunel, závěsné látkové vaky k odpočinku, montessori dřevěné vkládačky a puzzle, skluzavka... naše děti zde řádili asi půl hodiny a pak jsme se museli vydat dál, ať toho stihneme co nejvíce.Celá budouva Sladovny je bezbariérová, resp. se všude dostanete pohodlně výtahem, v suterénu na pokladně můžete dětem koupit plastové kelímky a na každém patře si do nich pak čepovat vodu. U toalet je přebalovací pult i posezení k odpočinku vč.dětských knih k zapůjčení.
Další je na řadě Mraveniště a to bylo teda něco 👋😍. Velká místnost plná dřevěných labyrintů, schovávaček a mostů. Děti můžou prozkoumat desítky metrů tunelů a komůrky s audioviz.prvky. Vyšplhat na strom, který je vysoký až ke stropu, setkají se s královnou - ježiš ta byla vtipná! A dokoce se postarají i o mravenčí kukly. Byli jsme úplně u vytržení, fakt krásná herna do detailu promyšlená, padlo na ni více než 10 kubíků dřeva, ale zreyklovaného - ze starých nepoužívaných palet 👏💗.


Děti se odvařili během chvilky, o víkendu bylo ve Sladovně samozřejmě spousta dětí, takže i vydýchaný vzduch a všude přeplněno. Ale to jsme i předpokládali a čekali :).
V dalším patře nás čekala výstava o Včele, která je ve Sladovně na přechodnou dobu a rozhodně doporučuji, ať si na ni do 21.dubna vyrazíte. Děti se podívají do úlu, navnímají život včel že všech stran  a to doslova. Bzučení včel se ozývalo ze všech stran, dřevěným labyrintem se dostali až k dózičce medu k ochutnání, mohli si zahrát na trubce, postarat se o larvy včeliček... je tam toho opravdu hodně a výstava je moc povedená.

V posledním patře nás čekala stálá expozice Hnízdo ilustrace, která je věnovaná dětské knižní ilustraci. Obří půda plná ilustrací z dětských obrazových knih, vymyšlená opět do detailu, tu si můžou děti vařit v kuchyňce, tu si číst z knih na vacích, hrát si s panenkami, skládat obří pexeso a abecedu, tam si hrát v domečku pro panenky...Dlouhý stolek plný dětských knih k přečtení, v zadní části pak ještě další místnost k tvoření. Tam se pravd.konají i workshopy a dílničky pro děti, vzhledem k vybavení v regálech :). Mně osobně potěšily i ilustrace Andrey Tachezy, Pavla Čecha, Daisy Mrázkové, ale i Josefa Lady, Josefa Čapka, Jiřího Trnky.... hůře se to přes řádky přenáší, to se prostě musí s dětmi zažít :).


Nálada u dětí už dosáhla maxima a my jsme s řevem museli návštěvu ukončit. Bohužel jsme už časově nestihli dílnu výroby mýdel a svíček na půdě Sladovny, ale máme zase o důvod víc se vrátit, že jo:).
Nasedáme do auta a přemístíme se do našeho ubytování. Na bookingu jsem v rychlosti vybrala hotel, který měl slušné hodnocení a zároveň volno pro nás všechny 4 :). Zamluvila jsem 3lůžkový pokoj a k velkému překvapení jsme dostali ten nejětší apartmán v nabídce, resp. byt větší než naše bydlení v Praze 😂. Obývák s gaučem a spaním pro rodiče, kuchyň vč.kompletního vybavení a postele, další místnost s postelí a malou komůrkou, kde se děti pořád zašívali a hráli. Postýlka nebyla žádný problém, stejně jako uvařit večeři jen pro nás čtyři v prázdné restauraci. Jídlo je typické, české, ale vše bylo čerstvé, křupavé a chutné. Snídaně ráno taktéž, shodli jsme se, že na 3 hvězd.hotel to byly jedny z nejlepších snídaní a největší výběr. Ubytování v Hotelu U Kapličky v klidné části, nedaleko historického centra Písku, můžeme s klidným srdcem doporučit :).
Po snídani jsme se chtěli vydat do zooparku kousek u Písku, ovšem po probuzení nás čekala velká sněhová nadílka a stále dál a dál sněžilo, takže jsme rodinnou zoo vzdali a vydali se do Krokodýlí zoo v Protivíně. Na webu se dočtete, že je to unikátní a jedinečná Zoo v ČR a po naší návštěvě musíme upřímně souhlasit a smeknout. Nadšení chovatelů je zde cítit na každém kroku, paní průvodkyně se nám věnovala s velkou péčí a povykládala nám veškeré detaily o každém z nich. Krokodylů je to tolik, že máte takové dvě hodinky co dělat. Viděli jsme krmení největšího mořského krokodýla v Evropě - Golema, který už teď dostahuje 4 metrů a je už teď momentálně nestěhovatelný a v budoucnu nezbyde nic jiného, než probourat druhé akvárium a zvětšit u tak "výběh" 😂. 

Viděli jsme albíny Marušku a Huga, plný výběh Kubánek nebo Krokodýlů kubánských, kriticky ohrožený druh krokodýla, které vypadaly, že mají vše na háku, ale opak je pravdou, holky se melou hlava nehlava a musí mít svoji šefku, která tam udržuje pořádek. Ehm taky jich tam bylo snad 20?😀
Jako jediná Zoo na světě pak chová leucistickou formu gaviála sundského - samici Afroditu, která postupně bledne a bledne, až bude časem téměř jak její kolegové albíni. Ovšem největší úspěch má tato Zoo s odchovem gaviálů indických. Jedná se o 1.odchov těchto gaviálů v Evropě a v České republice je to jediná Zoo, která se o to vůbec pokusila. My jsme byli naprosto nadšení a unešení, v zimě jsme si těch skoro 40st.tepla nesmírně užívali a shodli jsme se, že určitě zase časem dorazíme. Zkontrolovat Golema, Marušku i Hugouše ♥♥♥.Žádné komentáře

Okomentovat