Cesta do pravěku

Jelikož víkendy trávíme dost často mimo Prahu, nezbývá nám už tolik času na kulturu s dětmi, kolik bych si přála. A tak když se nám díky slevomatu #testujemezazitky naskytla příležitost vyrazit do Muzea Karla Zemana, neváhala jsem ani chvilku. Emily a její kamarádce Báře hlásím, že se vydáme omrknout expozici kouzelníka filmového plátna a holky se nemohou dočkat, co je čeká :).
Muzeum sídlí na Starém Městě v Praze a dostanete se k němu nejlépe z metra Malostranská nebo pěšky přes Karlův most.


Milá paní na recepci mi oznamuje, že muzeum je kompletně bezbariérové a můžu tedy v klidu s kočárkem. To s radostí kvituji a bereme sebou i spícího Beníka v kočárku. Uf, prospal většinu prohlídky, takže jsme z toho všichni i něco měli :-D.
Holky vyfasují zážitkovou hru Cesta do pravěku, která je určena pro děti 4-7 let (pro starší je pak k dispozici hra Vynález zkázy, ale pozor, tyto hry jsou pro děti k dispozici pouze v týdnu, kdy je návštěvnost muzea o něco nižší než o víkendu a je tedy reálné si v klidu tyto hry zahrát).
Sama jsem se na tento zážitek moc těšila, protože jak se již předem dočítám, pan Zeman byl geniální průkopník trikových filmů a je dodnes jako jeden z mála českých režisérů uznávanou osobností světové kinematografie. Jeho film Vynález zkázy se v 50.letech promítal v 70 zemích světa, jen v New Yorku v 96 kinech najednou. Wau.
Expozice v muzeu mapuje tvorbu pana Zemana od jeho prvních animací a loutkových filmů, až po nejdůležitější díla jeho života. Těm je tu věnován největší prostor - Cesta do pravěku (1955), Vynález zkázy (1958) a Baron Prášil (1961).
Hned zkraje se dočítám:
“Všechny filmy, které jsem vytvořil, věnuji dívkám a chlapcům.” To mě zahřálo u srdce a už se začítám do jeho životního příběhu, zatímco holky obdivují mamuta a hledají první indicie ke hře.
Zážitková hra se celá odehrává v místnosti Cesta do pravěku, kde holky luští jednoduché úkoly a pak si vylepují samolepky do připravené mapky. Zkusí si mimojiné pustit vážku a jeji křídla v nadživotní velikosti, zjistit, čím bylo pokryto tělo pravěkého pštrosa a jak vypadá nejstarší zvíře ze všech?

Holky správně uhodly, že je to trilobit a jednoho si mohly každá odnést na památku domů, jako odměnu za správně vyluštěnou motivační hru. To bylo teda moc milé :).
Postupně procházíme celou interaktivní výstavou, nejprve místnosti věnované Cestě do pravěku, kde holky luští svoji motivační hru, obdivujeme dinosauří vejce a prohlížíme si krátké záznamy filmů z jeho tvorby a života.
Všude kolem nás doprovází spousta fotek, některé z nich dosud nepublikované, informací, interaktivních panelů a obrázků. Následuje místnost věnovaná filmu Vynález zkázy, kde se holky vznesou na létajícím stroji nebo si zkusí ovládat ponorku z Vynálezu zkázy. Holky nadšené, neví co dřív :).
Další místnost je věnovaná filmu Baron Prášil, tady se zamilují do létajících koní a hned si jednoho osedlají :). Zkusí se projít po měsíci Barona Prášila a neví, co by kde ještě vyzkoušely.
Plynule přecházíme do poslední místnosti - obchodu s dárk.předměty, které mi přišly fakt vkusné. Dinosauři, omalovánky, knihy, dvd s filmy pana Zemana...holkám kupujeme na památku magnetky a vejce, z kterého se nám brzo něco vylíhne. Snad ne živý dinosaurus :).


Překvapení nás pak ještě čeká v místnosti za obchůdkem, interaktivní panel s 3 druhy pozadí, holky se postaví před plátno a cca 5s se natáčí jak tančí, dovádějí...a film si pak zpětně přehrají na panelu. Staly se tak součástí pravěku, podmořského světa i výpravy na měsíc. A to byla zlatá tečka na závěr, která nás dostala. Holky se řechtaly a musely samozřejmě vyzkoušet úplně vše… my měli radost, že se nám výlet do muzea tak vydařil a odcházeli jsme všichni naprosto spokojení a znavení kulturou :).


Tak až nebudete za jednoho deštivé dne vědět, kam s dětmi vyrazit, muzeum Karla Zemana doporučujeme, užijete si spoustu zábavy a hlavně se toho fakt moc dozvíte o tomto geniálním muži. Já se až trochu zastyděla, kolik jsem toho o něm vůbec netušila…
Muzeum Karla Zemana toho ale nabízí mnohem více!  Mmj. kurzy i kroužky animace a trikové tvorby pro děti i dospělé - to zní skvěle, workshopy, kreativní výtvarné díly, filmové letní příměstské tábory a dokonce i narozeninové oslavy pro vaše nejmenší:).


1 komentář