Vejminek 1843


Praha nám v tom každodenním stresu a stereotypu dost přerůstá přes hlavu a tak se snažíme utíkat z města a cestovat po naší zemi co to jde. Ale to není žádná novinka, můj instagram už se docela plní tipy, kam nejen po Česku s dětmi vyrazit a hlavně si to všichni i užít :).
Již pár dní jsem sledovala na instagramu nový učet, kouzelnou chaloupku Vejminek 1843. A protože jsem byli nezvykle dlouho v Praze, rozuměj dva víkendy po sobě, neodolala jsem a napsala paní majitelce Kláře, zda nemůžeme poslední říjnový víkend dorazit? Klára nám vyšla vstříc a pozvala nás na víkend do jejich nově zrekonstruované chaloupky. Jupí, těšila jsem se jak malá.
Kufr na víkendy s dětmi už balím snad poslepu, rychle vše napakovat, promyslet co budeme vařit, objednat rohlík.cz a v pátek v poledne vyrážíme směr sever.
Chaloupka Vejminek 1843 se nachází v naprosté blízkosti Českého Švýcarska, ve vesničce Dolní Chřibská. Jen pár kroků a jste doslova v NP České Švýcarsko :). Z Prahy tedy asi 1,5 hod.příjemné jízdy. Dáme na doporučení Kláry a stavíme se na nákup v pekárně Martin v České Kamenici. Wau, pekárna, cukrárna, bistro, lahůdky, uzeniny aneb 5v1. Takový výběr jsem už dlouho neviděla, vše domácí, poctivé, vitrínky doslova praskaly ve švech. Nakoupila jsem dětem koláčky, nám něco dobrého k vínku, neodolala jsem nakládanému romaduru, klobásce, domácím okurčičkám a cibulkám, paní máme tu čerstvé uzené z pece, nedáte si? Jasně, přihoďte mi tam jeden kousek, ehm kilový kousek :) a tož tak, kolik jsem tam nechala se neptejte, kolik kilo navíc mám už vůbec ne :-D.
Z České Kamenice je to do Chřibské co by kamenem dohodil a za chvilinku už parkujeme u chaloupky, kde nás vítá Klára a Karel. Provedou nás a my se nestačíme kochat. Chaloupku koupili na začátku léta a klobouk dolů, co za tu dobu stihli. Na každém kroku je zde cítit vkus paní Kláry a hlavně jejich nadšení a elán. Doslova tím žijí a jde to cítit z každého koutku chaloupky.
Dole je velká prostorná světnice s kamny, kompletně vybavenou kuchyní, gaučem a velkým stolem pro 12 lidí. Dále je v suterénu koupelna se sprch.koutem a toaletou, technická místnost s pračkou a sušickou, v pohodě se sem vleze i kočárek a nebude nikomu překážet:). Druhá malá kamínka, chodba s věšáky a botníkem. Ložnice v patře nemají momentálně topení, ale jelikož mají K&K chaloupku teprve chvíli a čeká je první sezona a to hned zima, budou obě ložnice vytápět přímotopy a na jaře pak najdou jiné řešení, jak vytápění vyřešit. Takže nebojte, zima vám určitě nebude :))).V prvním patře je pak velká ložnice s manželskou postelí, dalším jednolůžkem a dětskou postýlkou. Druhá koupelna má na rozdíl od té spodní vanu :). Na chodbě je pak spousta úložných prostor.Druhá ložnice v dalším patře pak nabízí dvě obří manželské postele, kde věřím, že se vyspí i děti mezi rodiči a další jednolůžko navíc. U této ložnice je 3.koupelna, což mi přijde super a jen tak se to nevidí :). Do chaloupky se oficiálně vleze 12 lidí, ale osobně si myslím, že klidně i více. Dobrých lidí, těch se vleze:).
Vše je tak krásně útulné, zařízené do posledního detailu, moc se mi líbí kombinace starodávného nábytku - komod, skříní a postelí s jednoduchým moderním nábytkem:).

V útulné světnici, která nádherně voní dřevem, nenajdete tv, to mě moc potěšilo, ale za to spoustu spol.her a knížek, které K&K nakupují na blešácích :)). Pro malé miminka jsou ve skřini nachystané podložky na zem, brzo bude dětská krmící židlička a dětské příbory. Na toaletě je dětské prkýnko i nočník ;-).

Co nám vyrazilo dech, je vybavenost kuchyně. Nejen, že je vybavená do posledního detailu, ale najdete tam i domácí marmelády od maminky Kláry, domácí med a pochutiny. V ledničce pak čeká vychlazené pivo, ve špajzu vše co potřebujete k vaření i něco navíc jako pochutiny k vínu, spoustu dochucovacích omáček, olejů a koření. V komoře pak na vás čeká alkohol, víno, pivo, limo… což si vše za poplatek můžete kdykoliv dopřát. Na bázi důvery pak zaplatíte do kasičky :). To je prostě boží a já moc přeji K&K, aby to vše fungovalo dle představ a návštevníci dokázali ocenit i tuto skvelou službu navíc :). Dělali jsme si legraci, že kuchyně a špajz Kláry je mnohem vybavenější než naše, ale ona to tak úplně legrace není, spíš realita :-D.


Vybalíme základní věci, děti se stihnou poprat na gauči a přemýšlíme, kam ješte vyrazit na procházku. Klára nám doporučuje cestu přes louku, krásnou procházkou se dostane až k usedlosti Na Stodolci. Jejich vyhlášená kuchyně se donesla až k nám, ale nikdy jsme neměli příležitost si tam zajet, až teď to bylo v podstatě překvapením, že je to tak blízko od Vejminku. S šíleným amokem ředitele, protože on přece na večeři nepůjde po svojich :), dojdeme krásnou procházkou až na statek. Stihneme pozdravit zvířátka v ohradě, podrbat králíčky a ač nemáme rezervaci, místo se pro nás najde a my si dáme skvělou večeři a k tomu Stodoleckého Lišáka - pivo, které si dáte jen tady. Speciálně vyrobené Pivovarem Falkenštejn ;-).


Děti si pohrají v prostorném dětském koutku a pak se pocházkou přes vesničku vydáváme do chaloupky. Cesta trvá asi 10 min., takže úplná pohoda. Dlouho jsem neviděla tak krásnou vesničku plnou historických roubenek a chaloupek. Okolí krásně upravené, čisté, prostě malebné. Radost pohledět. Vejminek sem naprosto právem zapadá, uplně dotváří tu malebnost vesnice.Míjime posledního zabitého medvěda v tomto kraji, kterého, netušíme proč, připásali ke stromu asi 5 m nad zem, děti oči navrch hlavy, no já teda taky a už jsme v naší chaloupce.
Zatopíme vě světnici a do chvilky je tam krásně teplo a útulno. Cestou jsem procházeli kolem další restaruace U Vyhlídky, kde mě zaujalo velké pískovíště, houpačky a spousta hraček pro děti. V létě to musí být super, tu jsme ale vyzkoušet nestihli. Takže další tip na stravování v úplné blízkosti je restaurace U Vyhlídky :).
Děti jdou spát a my si konečně oddechneme u sklenky vína a pochutin z bistra U Martina :).
Teplo z kamínek je moc příjemné a na chaloupce je jak v pohádce :))). Druhý den od rána prší a prší. Nám to ale vůbec nevadí, protože po dlouhé době nemusíme nic. Jen si číst a hrát s dětmi a užívat si to nic nedělání.
Opět se projdeme do restaurace Na Stodolci, kde si dáváme další skvělé jídlo, tamtamy nekecaly :).Po obědě jdou děti i přítel spát a já mám konečně chvilku pro sebe a čtu si a čtu… celý den tak prolenošíme a vůbec nám to nevadí, naopak. Žijeme hodně rychle, hekticky, často přejíždíme k babičkám na Moravu a tak jsou naše dny dost často náročné :))). Taková líná sobota je pro nás pak svátek :))). Večer pak hrajeme společenské hry, na které přes rok moc času už nezbývá a překvapivě ji s náma zvládne i 5letá Emily. Začíná nám být právoplatným soupeřem :))).  Kdyby se někdo chtěl mrknout, hráli jsme Le Havre ;-).
V neděli po chalupářské snídaní uklízíme chaloupku a balíme směr Praha. Neplánovaně se ještě vydáváme směr Krásná Lípa. Cestou projíždíme vesnicí Doubice a míjíme úžasného draka a Rexe ze dřeva. Ty joooo co to bylo, tam musíme! I v dešti se procházíme naprosto dokonalou výstavkou vyřezávaných soch ze dřeva - pohádkové bytosti, domečky, bájné postavy, auta, motorky… jezírko s velrybou, dřevěné kolotoče. Prostě bomba. V restauraci je totálně plno, přesto nás milá paní usadí a do 10 min.máme na stole pravou českou kuchyni a je to tak výborné, že nikdo ani nedutá. Ani Emily a to se fake běžně neděje :). Tip na stravování č.3 je tedy pár kilometrů autem, do vesničky Doubice, restaurace Stará Hospoda.Pospícháme do auta, ať může Beník spát a já cestou překecala přítele na rychlou zastávku v prodejně Nobilis Tilia, který sídli právě v Krásné Lípě :). Nakoupila jsem si zásoby na zimu a jen trošku politovala, že jsem si nemohla v klidu dát čaj a dortík v jejich čajovně, která v tom pošmournu přímo vybízela k návštěve. No nic, budu doufat, že příště už to vyjde. S Emilkou jsme ještě stihli rychle na půl hodky vyběhnout okouknout Dům Českého Švýcarska, který v Krásné Lipě sídlí přímo na náměstí, vyzkoušeli všechny interaktivní vychytávky a úkoly, koupili na památku plyšáčka Ledňáčka a už pospíchali za bráchou do auta, vydat se na dlouhou cestu do Prahy.
My se rozhodně vrátíme, protože ta krása Českého Švýcarska vám až dech vyrazí. Je tam prostě božsky a já bych se tam vracela rok co rok. Je pravda, že ty terény jsou spíše pro starší děti, ale i tak se tam dá najít spoustu možností, kam vyrazit i s prťatama. Tipy na výlety s dětmi přikládám níže, jak vídíte, teoreticky jsem vybavená až až :-D. Všechny tyto knihy mám doma, mohlo by se zdát, že si konkurují, ale ony se naopak tak krásně doplňují :).
Toulky s dětmi v báglu
České Švýcarsko pro rodiny s dětmi
Ověřeno rodiči
Roubenou chaloupku Vejminek 1843 moc rádi doporučujeme dál, sbalte kamarády a vyražte na víkend či týden, užít si krásu Dolní Chřibské a celého Českého Švýcarska. Věřím, že se nudit nebudete a naopak, nebudete vědět, kam doslova dřív skočit :).
Jen pozor, volné kapacity Vejminku se den ode dne naplňují, tak pospěšte, ať ulovíte ten svůj termín! :).
Pro volné termíny a další info, klik sem ;-).

REZERVACE UBYTOVÁNÍ VEJMINEK 1843


1 komentář

  1. Ahojky...:)

    Moc krásný článek. O Vejminku jsem se dozvěděla možná před dvěma týdny a od té doby mi vrtá hlavou, jestli se tam také nepodívat. Můj muž by mne ale označil za blázna, protože bydlíme takřka za kopcem. Díky Vám jsem se pokochala alespoň virtuálně. Děkuji. Mějte se krásně.

    Hanka

    OdpovědětSmazat