Na Šumavu za skvělým jídlem i zážitky

Šumavu milujeme a vracíme se již pravidelně, rok co rok. Zatím nám jiný kout České republiky neučaroval tak, jako tato část naší země. Ta hluboká nedotčená příroda, možností na výlet, vyžití pro děti, nespočet naučných stezek a čím dál více možností, kam za dobrým jídlem… jo, to je přesně místo pro nás :). A když na jaře tohoto roku vznikl nový projekt - Gastrostezka turistickou oblastí Šumavsko - nebylo co řešit, vyrazíme zas za dobrým jídlem a nádhernou krajinou. Týdenní rodinnou dovolenou v předhůří Šumavy jsme měli zamluvenou tedy již od ledna, Gastrostezku nám pak neplánovaně doslova seslalo samo nebe :-).
Protože se gastrostezka dělí na dvě trasy a má celkem 26 kulinářských zastavení, ani jsme nepočítali, že by bylo reálné projít ji za den, ba s dětmi ani za týden :). Ale to vůbec nevadí, rozdělili jsme si ji do několika menších etap a ty co jsme nestihli, navštívíme příště. O důvod víc zase se vrátit :).

Celá stezka se dělí na tkz. Prachatickou a Vimperskou, tedy na 2 hlavní části. Z té Prachatické jsme stihli navštívit přírodní zahradu KY.BY, Pivovar Prachatice, Kozí farmu Výrov a Minimlékárnu Škarez Fidlerovi.

Pivovar Prachatice jsme navštivili jen na rychlý oběd při našem přesunu z Prahy na Šumavu. Vaří českou klasiku, točí prachatickou 11tku, pro děti byl řízek s bramb.kaší a po dobu čekání na oběd i místní omalovánky a pastelky. Co víc si přát.

Naši dovolenou jsme strávili ve vesničce Chlumany(naše již 3.dovolená na stejném místě:) a po dobu pobytu stihli navštívit i oceňovanou přírodní zahradu KY.BY, kde  najdete nespočet bylin a květin našich babiček. Zahrada je krásně udržovaná a opečovávaná a v parném létě nabízí příjemný stín a nekonečnou vůni květin. Děti se můžou proběhnout po zahradě, ukrýt se ve stínu stromů a keřů a rodiče zase nakoupit nějaké ty sazeničky nebo bylinky domů na zahrádku. Během vyhlášených Chlumanských trhů se v KY.BY zahradě koná i dílnička pro děti.
Celou dovolenou jsme se snažili vidět co nejvíce zvířátek, co to šlo. Naše děti sice ví, jak vypadá kráva, ovce, slepice, koza..., ale nevidí je naživo bohužel tak často, jak bych si přála. Úkol byl tedy jasný, i když vyrážíme za dobrým jídlem, prioritou jsou pořád děti a jejich radost. Vyrazili jsme tedy na kozí farmu Výrov, s nadějí, že zažijeme pravé kozí radovánky. A ty teda doslova přišly :) Milá paní majitelka nás totiž vzala do výběhu a obří stádo koz se seběhlo na jedno písknutí a loudily co to šlo. Vlezly mi pod sukni, stahovaly dětem kraťasy, byly tak skvěle ochočené a nadšené z drbání :). Každá koza má na kozí farmě Výrov své jméno a jsou to prostě druhé děti paní majitelky. Někdo sei řekne no co, kozy, jenže pro pražské děti zážitek non plus ultra :).
Nakoupili jsme spoustu kozích výrobků, např.kozí kefír oslazený medem a pozor, třeba i kozí nivu, kterou nikdo jiný nevyrábí. Ne nadarmo má tato farma i prestižní ocenění “Chutná hezky. Jihočesky”. Na závěr roztál i pan majitel, který nám ukázal jeho domácí a divoká prasata, slepice, divoké kačeny, husy, koníka…. Pro děti krásný zážitek a pokud budete cestovat po gastrostezce a milujete kozí výrobky, chcete udělat radost dětem a tedy i vám, sem si rozhodně zajeďte :).Poslední mléčné :) zastavení nás čekalo na Minimlékárně Škarez. Ten den lilo v provazech, jeden by psa nevyhnal, přesto byla paní majitelka tak milá, že nás vzala na svou farmu a ukázala nám všechny její zvířata, dle jejích slov vlastně její děcka:) viděli jsme slepice, husy, králíky, divoké kačeny, želvičky, velkou spoustu papoušků, korel a andulek, morčátka, pávy a pávici v očekávání :), taky část jejího 150ti kusového stáda krav, které slyší na jméno a zavolání. Holky Elvíra, Agátka, Nikolka a Violet - ochočenější a přítulnější krávy jsme ještě neviděli :). V obchůdku jsme nakoupili plnou tašku region.produktů . sýrů, jogurtů, kefírů a taky škarezáčky (=lipánky), které jsou pouze z mléka, kultury a vanilk.aroma a jsou tak megahusté a poctivé, že v nich stojí lžica. Co lžica, oni nejsou skoro ani nabrat:) prostě poctivý farmářský produkt :).


Z druhé části gastrostezky jsme stihli navštívit Výletní restauraci Vodník, Cukrárnu Pod zámkem a Kavárnu Ve Skále.

Cukrárna Pod Zámkem má příjemný, velký interiér, ale v létě je skvělé posezení venku pod slunečníky. Nabízí domácí zákusky, pralinky, zmrzky a taky dorty na zakázku, který jsme museli vyzkoušet a objednali si jeden ovocný pro Emily k narozeninám. Slavila totiž na dovolené i své 5.narozeniny :).
Jen kousek od cukrárny je pak Kavárna Ve Skále, která má jednu místnost doslova vykutanou do skály :). V létě naprosto boží záležitost, protože se tam člověk krásně ochladí. Celá kavárna má pak prvorepublikový interiér, výbornou kávu a domácí zákusky a dorty ke kávě. Pro děti bylo velmi milým překvapením soubor různých her, dřevěné pexeso a puzzle pro nejmenší, časopisy a knížky.

Nás ovšem z celého dne překvapilo zastavení ve Výletní restauraci Vodník, které předčilo naše očekávání. Malá restaurace přímo u rybníka, kde si můžete půjčit pramici. Posezení na terase nebo v útulném interiéru, kde nechybí dětský koutek. Omalovánky, pastelky, dětská židlička, moc milý personál. Vynikající rybí speciality. Pro děti na výběr ze 4 jídel. SEN. My jsme zde strávili nakonec 3 hodiny, protože procházka kolem rybníka, zastavení na dětském hřišti, které je součástí areálu a posezení na paletách a polštářích k tomu prostě úplně vybízelo.

A poslední doporučení od nás je na Areál lesních her v Prachaticích. Na konci roku 2017 zde byl otevřen kompletně nový areál, celý ze dřeva,  kde děti najdou několik zastavení inspirovaných životem lesních zvířat - veverky, ptáčka, pavouka, mravenců či žab. Každé zastavení je pak opatřeno informační cedulkou o konkrétním zvířátku, takže se děti u skotačení i nenásilnou formou naučí něco nového. Všechny prvky jsou ukryty ve stínu lesa, takže v létě zn.ideál. Nedaleko Areálu lesních her se nachází také Zážitková stezka víly Majolenky, kterou si necháváme na příště, neboť je prioritně určena starším dětem :).

Tak kdy razíte na Šumavu vy?:)


Žádné komentáře

Okomentovat