Cestujeme - chaloupka, kam se opravdu rádi vracíme - U Vyšaty

Tento rok jsem si, ehm tedy celé naší rodině :), předsevzala malou rodinnou výzvu. Vycestovat každý měsíc, ať už po Česku nebo i za hranice... prostě vidět a zažít nová místa. V lednu padla volba na místo, kde jsme byli už počtvrté :). Už to samo o sobě mnohé vypovídá, když nám je na chaloupce U Vyšaty tak dobře! Dělali jsme si legraci, že to je prostě to ono, kam se budeme vracet jako na "naši" chalupu :). A už to tak i vypadá.
Objevila jsem ji vlastně náhodou v zimě 2017, v týdnu našla a za pár dnů už jsme jeli, tenkrát na 3.adventní víkend. Byla to pro nás taková nádhera, že jsme za měsíc v lednu 2018 přijeli na víkend zas a v létě 2018 na týdenní letní dovolenou :). Dvě hodinky autem z Prahy a ocitnete se v chaloupce neskutečné atmosféry, klidu, ticha, přivítá vás k čertu dobrý chléb a domácí vajíčka. Plný špajz domacích produktů paní Ivanky a regionálních produktů z celého Pošumaví. Nevíte co dřív, otevřít si ze sklípku láhev výborného vína a sednout si ke krbu? Nakrojit si čerstvý chléb a k němu domácí sýry z blízkých farem? Ivanka po domluvě zařídí a nakoupí plnou ledničku právě takových laskomin, stejně jako nám a my celý víkend nejedli nic jiného, než domácí, poctivé, místní... uuuf, my Pražáci, co rádi utíkáme za klidem a tichem, jsme byli v rauši, totálním.
Majitelé Ivanka a Petr v roce 2011 zrekonstruovali chalupu, resp. rodný dům dobrodruha a cestovale po Jižní Americe - Františka Čecha Vyšaty, který se zde 14.2.1881 narodil. Že jste o něm nikdy neslyšeli? Já též ne, ale v chaloupce o Frantovi najdete naprosto vše - na stěnách visí kopie originálních dopisů nalezených v domě, najdete zde jeho životopis, úryvky z jeho života a nově od podzimu 2018 i celou galerii v sousední stodole, kterou Ivanka a Petr předělali na společenskou místnost, k setkávání se, přednáškám, je tu možnost dát si výbornou kávu, snídani a u té si počíst něco o tomto rodákovi, který toho nemálo dokázal.
Chaloupka, lépe řečeno apartmán, s krytou terasou, kuchyní s jídelnou, obývacím pokojem, dvěma ložnicemi (ubytovat se zde můžou 4 lidi, případně další dva na rozkládacím gauči v obýváku) a dokonce i sklípkem 🙌💓 je možné pronajmout jak na víkend, tak na celý týden (v létě jsou možné pouze týdenní pobyty). Pro nejmenší je tu připravená postýlka, jídelní židlička, k dispozici je pračka a samozřejme kompletně vybavená kuchyně vč.myčky, kávovaru a čist.prostředků. K chaloupce patří sdílená zahrada, krásně udržovaná Ivankou, v létě plná ovoce a zeleniny k uzobnutí, kočka Myška a kocour Mára, ohař Max, králíci, slepice a křepelky a dvě kozy :). Pro městské děti zážitky k nezaplacení. V červenci Emily a Ben lítali po zahradě ještě v poledne v pyžamu, řádili o sto šest a uživali si té volnosti, kterou bohužel v Praze prostě nemáme. Emilka pomáhala poklízet, sbírat vajíčka, každý večer jsme grilovali a prostě jen tak byli. Z plán.výletů jsme jich stihli jen pár, pro nás byl opravdu největší zážitek to nicnedělání a pohoda na zahrádce. 
O výletech na Šumavě vhodných pro nejmenší děti bych mohla napsat článek nebo dva, těch možností je tam nepřeberně a vzhledem k tomu, že poslední roky cestujeme opravdu intenzivně a máme už tedy srovnání...můžu s klidným srdcem prohlásit, že Šumava je co se týká nabídky pro všechny věkové skupiny stále TOP a v mých očích ji nepředčila žádná jiná destinace v ČR.
Fotka chalupy z léta 2018 
a fotka z konce ledna 2019 😂
Zahrada je velká tak akorát, oplocená, na děti všude vidíte a v létě, to je pak podívaná, květiny a čerstvé ovoce a zelenina, kam se podíváš. Ne nadarmo získala zahrada v roce 2013 certifikát "UKÁZKOVÁ PŘÍRODNÍ ZAHRADA". Jak píše Ivanka na jejich webu: Zahrada U Vyšaty je ukázkou tradiční venkovské zahrady, která je živými ploty a dřevěnými plůtky rozdělena do několika prostorů a nabízí odpočinek a relaxaci a v hospodářské části také množství zeleniny a ovoce, které zpracováváme na džemy a šťávy. Vzrostlé stromy, keře, polokeře, trvalkové i letničkové záhony, záhony s bylinkami, zeleninové minipolíčko, ploty z prutů lísky, hmyzí hotel, jezírko, kamenné zídky, vrbové obruby záhonů, dřevěná posezení … to vše najdete v naší přírodní zahradě. A fakt najdete, totální relax v Ivančině zahrádce ❤.
Testujeme drona, dárek, který si přála a vybrala sama Emily. Léto 2018.

Leden 2019 - krmení dravé zvěře :)

Pamlsky už vozíme nejen kočičkám, ale i pejskovi Maxovi ❤

O víkendu nám i romanticky sněžilo - zimní zahrada má taky něco do sebe :). Leden 2019.
V kuchyni na vás čeká nejen výborný chléb a domácí vajíčka, ale i uvítání. Cítili jsme se jako doma od první chvíle ❤.Ložnice s dvěmi postelemi, postýlkou pro Bena, velkou skříní a vkusnou výbavou :).
Pleny a osušky od Mamapocket s námi cestují naprosto všude, U Vyšaty nesmějí chybět ✌😍

Ivanka myslí na všechny! V chaloupce najdete nejen tématické knihy pro děti, dřevěné vyřezávané zvířátka, ale i karty, šachy, společenské hry, plnou poličku knih a časopisů...
Emily si tentokrát přelouskala novinku od nakladatelství Labyrint - Babočky ❤.

Ač víkend utekl klasicky jako voda, stihli jsme aspoň malý výlet na Modravu, kde to vypadalo jako konec světa 😂😂😂. Děti si užili bobování a my vynikající oběd v Pivovaru Lyer, kde jsme byli už několikrát a nikdy nás nezklamali. Kuchyně česká, poctivá, neošizená, ehm bohužel i tučná 😂🙈.

A v neděli po poledni jsme už zase pospíchali směr Praha, kdo má malé děti, tak rozumí, vše se najednou musí přizpůsobit spánku toho nejmenšího. U nás to platí dvojnásob, protože jízdy s bdělým ředitelem, to fakt zažít nechcete. 
My už přemýšlíme, kdy zase vyrazíme na chaloupku, protože v plnou sezónu je nadlidský výkon sehnat volný víkend... je nutné to mít trochu ošéfované a bookovat hooodně brzy 😀. Snad to ještě tento rok stihneme 👐❤.


Žádné komentáře

Okomentovat